Иерей Василий Дубина

З благословення архієпископа Кіровоградського і Новомиргородського Іоасафа.

Батьки учнів написали заяви на ім'я директора, що вони не проти викладання уроку, який вивчає моральну сторону людського життя.

«Діти, не робіть те і це»

Раніше вчили тому, як треба жити, що треба робити, а зараз – як не потрібно чинити. Уявімо собі, що молода вчителька бере крейду, пише на дошці непристойні слова, і каже: «Діти, ось ці слова ніколи в житті не кажіть». У дітей на все життя закарбовуються у пам'яті ті слова, яких вони, можливо, і не знали.

За таким принципом зараз навчають наших дітей, кажуть: «Діти, не робіть те і це». А що саме робити – не говорять.

У нас в Церкві видають книги покаянного змісту, де перелічуються, наприклад, 525 гріхів. Багато читачів про такі гріхи ніколи навіть і не чули, а тепер дізналися. Це справжній підручник гріховного життя. Треба б видати підручник 525 чеснот, щоб людина побачила, чого у неї немає, до чого потрібно прагнути.

Часто питаєш учнів:

– Навіщо ви вчитеся?

– Щоб професію отримати.

– А навіщо професія?

– Щоб життя влаштувалася, робота була, зарплата.

Але на запитання: «У чому сенс життя?» – Ніхто відповісти не може. Все, до чого людина прагне, що вона набуває, задоволення не приносить. І вона прагне до чогось іншого, нового. Це свідчить про те, що людина не знає, в чому сенс життя, втратила орієнтир.

Дещо про традиції, які вважають обмежувальним початком для «вільного розвитку особистості»

Зараз головне питання постає про наші традиції та як до них ставитися. У Старому Завіті традицію захищали «навіть до смерті». Якщо людина в той час не шанувала батьків, то їй виносили смертний вирок. Старозавітний народ не міг допустити непокори батькам, тому що, якщо ти батьків не слухаєш, то і Бога слухати не будеш. Це був Божий народ, який ходив перед лицем Божим.

За гріх перелюбства побивали камінням. Зараз є деякі країни, де за крадіжку відрубують руку. У нас в стародавні часи за блуд вимазували дьогтем ворота. Гріхи дійсно були, але суспільство зберігало традиції. Адже гріх – це руйнування сім'ї, руйнування генотипу народу.

Зараз традиції стали вважати обмежувальним початком для вільного розвитку особистості. Як ніби традиція – це набір деяких приписів, обрядів, які заважають сучасній молодій людині жити вільним розкутим особистим життям. Чомусь вважається, що якщо ти тинейджер, то повинен обов'язково кричати, ходити в дивному одязі, пити пиво, жити в нічних клубах. Створений образ ненормальної сучасної людини.

«Ми спочатку народимо, а потім розберемося». І розбираються...

У новонароджену дитину Господь вже заклав велике багатство: здібності, таланти, природні особливості. Вона починає рости і розвиватися. Батьки, не знаючи, як виховувати власних дітей, кажуть: «Ми спочатку народимо, а потім розберемося». І розбираються... Дивишся – 7 років, дитина вже десь біля будинку бігає. Поки розбираються – вже 15, з дому втекла. І не знають, як виховувати дитину, тому що вона одразу починає рости і поступово йти: з лона, потім від грудей, потім навколо батьків бігає, навколо будинку, а потім – пропадає невідомо де. Дитина йде від своїх батьків.

Природа весь час розвивається. Соціум наповнює її якимось змістом, дає йому інтелектуальний розвиток, творчій, моральний. Він намагається його чимось «нагодувати», щоб він був пристойним громадянином та членом суспільства, і вводить людину у світ. Але коли дитина вводиться у світ, то світ теж поступово починає його привласнювати, полонити, змушує його жити за своїми законами. Виникає симфонія людини і світу, яка називається суспільством споживання. Товариство тобі дає щось для споживання, але і ти повинен служити суспільству за його законами. Людина втрачає радість життя. Це говорить про те, що всі наші сучасні педагогічні новації – експериментальні.

Я не повинен бути, я повинен стати

На чому людина починає інтелектуально розвиватися? Інтелект, творчість, моральність – це якісь інструменти життя в соціумі. Виходить, що все, що ми маємо в цьому світі – це засіб для чогось. Але для чого, навіщо мені ці кошти, що я з ними буду робити в цьому світі? Повинна бути якась мета.

Виявляється, що мета завжди лежить поза людиною, поза цим світом високо і далеко. Вона чиста і світла. Мета, про яку мріє людина, болить його душі. Але сама людина все це сформулювати не може. Душа болить і просить небесного, горнего світла. Звідки ж у житті людини береться ця мета? Вона формується протягом сотень і тисяч років народом, вірою, традицією, культурою. Тобто, яким в ідеалі я повинен бути.

Психологи так говорять про це: є емпіричне «Я» в цьому житті, а є над «Я», яке лежить за межами мене. Справжній «Я» там, а не тут. Ось таким я повинен стати. З'являється вертикаль мого розвитку: я не повинен бути, я повинен стати.

Багато людей гадають, що антропологія – це вчення про людину, проте це неправильно. Тому що «антропос» з грецької – становлення, це людина, яка прагне до неба, вгору. Антропологія – це вчення про людину, яка прагне до неба. Якщо людина не прагне до неба, то це, насправді, зоологія, а не антропологія. У цьому сенсі ми повинні говорити про вертикальне, духовне становлення людини. Але така мета задається традицією, багатовіковим досвідом і вірою народу. Іншими словами – є певний момент святості, котрий закладений у традиції. Кожна людина повинна стати святою.

Традиція дає пояснення ідеалу святості. Коли ми говоримо, що потрібно каятися, постити, молитися, причащатися, то ми це робимо не тому, що нам нудно в Церкві, нас мало, або ми хочемо, щоб нас підтримали. Це ті самі благодатні засоби, які дозволять досягти ідеалу. Тому традиція не обмежує свободу людини, вона формує її особистість, відсікає все гріховне, сухе і дає святе життя.

Православний народ забув про те, що він теж Церква

З точки зору традиції ми можемо переосмислити багато категорій педагогіки. Зараз говорять: «Молодий чоловік повинен бути успішним». Можна поставити питання: «Бути святим, це бути успішним, чи ні? Серафим Саровський, Сергій Радонезький були успішними людьми? Ким краще бути: грішним губернатором чи святим двірником? Звичайно, краще бути святим губернатором, ніж грішним двірником.

Часто говорять: «Вам це потрібно, от ви так і живіть». А якщо ти хрещений, якщо у тебе хрестик на грудях, адже ти – член Церкви! Тому інша проблема зараз полягає у тому, що православний народ забув про те, що він теж Церква, що Плоттю і Кров'ю Христовою ми об'єднані в єдиний боголюдський організм. Коли кажуть: «У вас Церква», ми говоримо: «Ви хрещений?» – «Так». - Тоді говоріть: «У нас Церква». «У вас в Церкві злі бабусі». – «Ну, встань біля свічника, будеш доброю бабусею. Якщо цю проблему потрібно вирішувати, то увійдіть у Церкву, і живіть цим церковним життям, так само, як живемо ми, тому що ми теж плоть від плоті і кров від крові цього єдиного боголюдського організму».

Нас об'єднує в єдиний народ Євхаристійна чаша

Наступна проблема – це проблема нашої багатонаціональності. Національний склад населення (на 2001 рік): українці - 77,8% (складають більшість у всіх регіонах, окрім АР Крим) росіяни - 17,3% (складають значну частину населення у східних і південних областях, особливо в АР Крим, а також у великих містах). Згідно з європейськими законами, якщо держава має 2/3 або 69% корінного населення, воно вважається мононаціональною. У Франції 25% мусульман, але ніхто не говорить про те, що вона багатонаціональна або багатоконфесійна. Така ж ситуація в Англії, або Канаді (дуже багато китайців). Але навіть якщо у нас буде 99% відсотків українців, все одно будуть говорити, що у нас багатонаціональна держава.

Що об'єднує нас в єдиний народ? Євхаристійна чаша, Причастя. Не важливо, підходить до чаші чуваш або слов'янин – це єдиний народ, тому що Церква єдина. Ми причащаємося Тіла і Крові Христової. Ми стаємо одним тілом в Бозі, єдиним народом, народом-богоносцем.

Суперечки стосовно того, чи потрібно викладати Християнську етику, чи ні – безглузді і безпідставні. Об'єктивно існує велика православна культура, сприйнята від Візантії, на якій була побудована наша цивілізація. Ми повинні знати її основи, її основні стандарти. Ми також повинні знати основні стандарти європейської цивілізації, якщо хочемо увійти у світове співтовариство. Питання полягає не в тому, чи потрібно викладати Християнську етику, а в тому, що комусь не хочеться, щоб наші діти знали православну культуру.