За два дні до Великодня православні християни відзначають Страсну П’ятницю – найбільш скорботний день церковного календаря, коли згадують хресні страждання і смерть Спасителя.

Страсна п’ятниця – найскорботніший у церковному календарі. У п’ятницю перед Пасхою розіп’яли Ісуса Христа. У цей день люди згадують страсті і смерть Ісуса Христа і дотримуються суворого посту.

У Велику П’ятницю поклоняються плащаниці – великому, на весь зріст, зображенню тіла Христа у тому вигляді, у якому його зняли з хреста. Плащаницю виносять на середину храму, залишають там серед білих квітів, читають над нею Євангеліє і виконують похоронні плачі. Плащаниця символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус Христос після зняття з Хреста. Після Воскресіння на тому полотні залишився відбиток.

П’ятниця – це єдиний день в році, коли не правиться Служба Божа, є лише Вечірня з винесенням Плащаниці.

 


Богослужіння носить заупокійний характер. Звучать тужливі піснеспіви… І перехоплює подих, і серце тягнеться до Бога, щоби любов'ю полегшити Його страждання за людей. У плачах про поховання Христа все сильніше звучить настрій очікування Воскресіння, передчуття Великодня.

Завершується Богослужіння Хресним ходом із Плащаницею навколо собору… «Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас…» Віруючі прямують до храму і проходять під Святою Плащаницею. Неймовірний стан душі… І від усього серця прагнемо до Господа і просимо простити нас… Поклонімося терпінню Христовому, кожну Його рану окропімо сльозами і з вірою чекаймо Світлого Воскресіння!